Skip to content ↓

SPORT FIXTURE RESULTS

 

SPORTS BULLETIN

You have not allowed cookies and this content may contain cookies.

If you would like to view this content please

Tuesday 21st June, 3:00pm - 5:00pm
Rounders Year 8 @DHSG (RZT)
Beat Plymstock 14.5 -11,
Lost to Coombe Dean 16.5 - 11

Wednesday 22nd June, 3:00pm - 5:00pm
Year 9 Rounders @SDCC (JLP)
Lost 22.5-22 to Allsaints,
Lost to Plympton 13.5-13

Thursday 23rd June, 3:00pm - 5:00pm
U15s Cricket @ Eggbuckland (BAT)
Lost to DHSB a 73-58,
Beat DHSB b 64-44


Tuesday, 14 June 3:00 – 5:00pm
Rounders Year 7 @ Notre Dame
SDCC 2.5 v 7.5 Plymstock,
SDCC 13 v 9 SJH,
SDCC 12.5 v 10.5 All Saints


Tuesday, 7 June⋅3:30 – 5:00pm
Rounders year 8 DHSG (RZT)
SDCC 14 v Plympton 6.5,
SDCC 11 v 16.5 DHSG

Wednesday, 8 June⋅3:00 – 5:00pm
Rounders Year 9 @DHSG (JLP)
SDCC 25 v Sir John Hunt 7.5,
SDCC 19 v 9 DHSG

Thursday, 9 June⋅3:00 – 5:30pm
U15s Cricket @Eggbuckland (BAT)
Cancelled


Tuesday, 24 May 3:00 – 5:00pm
Year 7 Rounders @DHSG (JLP)
SDCC 3.5 v 16.5 DHSG
SDCC 18.5 v 9 All Saints


Tuesday, 17 May 3:00 – 5:00pm
Rounders Year 8 RZT @DHSG - postponed due to bad weather

Wednesday, 18 May 1:00 – 4:30pm
Plymouth Athletics (RZH) Result yet to come out officially

Wednesday, 18 May 3:00 – 5:00pm
Rounders @SDCC Year 9
Postponed due to wet weather


Tuesday, 10 May 3:00 – 5:00pm
Rounders Year 7 JLP @DHSG
SDCC 8 v 18 PHSG
SDCC 15 v 13 Coombe Dean
SDCC 16.5 v 16 Plymstock

Wednesday, 11 May 2:00 – 5:00pm
Super 8 Athletics @Brickfields
Came 1st in Plymouth

Thursday, 12 May 3:00 – 5:30pm
U13 Cricket @DHSB (RZH) (BAT)
beat DHSB B team, lost to DHSB A team and beat St Boniface


Tuesday, 3 May 3:00 – 5:30pm
Rounders Yr 8 @DHSG (RZT)
SDCC 8 v 24.5 DHSG
SDCC 16.5 v 23 PHSG
SDCC 10.5 v 8.5 Lipson

Thursday, 5 May 3:00 – 5:30pm
U15s Cricket @ Eggbuckland (RZH)
beat St. Boniface and beat Eggbuckland


Tuesday 29th March - 4.00 - 6.00 pm
Netball Yr8 @Heles
SDCC vs Plympton Academy 7 - 0
SDCC vs Torbridge 5 - 2 
SDCC vs Coombe Dean 1 - 4
SDCC vs PHSG 0 - 5

Thursday 31st March - 4.00 - 5.00 pm
Year 7 vs. Year 8 football
Game ended 1 - 1, so it ended in a penalty shoot-out, where Year 8 won 5 - 4. 


Tuesday 22nd March - 8.30 - 4.00 pm
U13 Girls Indoor Cricket Tournament @ Exeter University
Draw 8 - 8

Tuesday 22nd March - 4.00 - 6.00 pm
Netball Yr9 @Heles
Both teams played well at this tournament but didn't make the semi-finals.

Tuesday 22nd March - 4.00-5.30pm
Yr8 Boys Rugby at DHSB
Lost 5 - 20 against DHSB
Won 20 - 10 against All Saints

Wednesday 23rd March- 3.30 - 5.30 pm
U15 Girls Football @ Plymstock
Won 4 - 0 against Plympton


Monday 14th March - 3.30 - 5.00pm
U13 Indoor Girls Cricket @ SDCC
Lost to DHSG


Thursday, 3 March ⋅3:30 – 5:00pm
U16 Table Tennis competitive @Eggbuckland
Placed 4th overall


Monday, 14 February⋅12:30 – 3:00pm
Year 7 football @home V Ilfracombe (Devon Cup)
Lost 4 - 3 

Tuesday, 15 February⋅3:30 – 5:00pm
Year 9 boys badminton boys CV @DHSB (BAT)
Lost to Hele's and DHSB

Wednesday, 16 February⋅3:30 – 5:30pm
U15 Girls Football @ Plymstock (RSC)
Won 9 - 2 vs Sir John Hunt 
Won 2 - 1 vs DHSB


Tuesday, 8 February⋅3:00 – 5:00pm
Post 16 Badminton boys CV @ DHSB (BAT)
Lost 2 - 1 in both matches

Wednesday, 9 February⋅ 12:15 - 3:45
Year 10 Boys Football 
Won 2 - 1 (penalties) against Kings

Thursday, 10 February⋅3:00 – 5:00pm
U18 Table tennis competitive @ Eggbuckland
Placed 2nd 


Thursday 3 February ⋅ 3.30 - 5.30 pm
Central Venue Girls Football
Lost 2 - 0 vs All Saints,
Won 1 - 0 vs Eggbuckland,
Lost 3 - 0 vs Hele's

Wednesday 2 February ⋅3:30 – 5:30pm
U15 Girls Football Fixture @ Plymstock RSC
Won 1 - 0 vs Plymstock 
Lost 3 - 0 vs Lipson

Tuesday, 1 February ⋅3:00 – 5pm
Badminton U16 Girls CV @Heles (RSC)
Lost to Hele's, DHSG &PHS but some close games!


Tuesday, 25 January⋅3:00 – 5:30pm
Year 8 Football (Gary) @DHSB
beat All Saints 4 - 0, lost to Eggbuckland 4 - 0

Tuesday, 25 January⋅3:00 – 5:00pm
Year 9 badminton Girls CV @Heles (RSC)

Wednesday 26th January 3:00 - 5:30pm
Year 7 Devon Cup v Eggbuckland away
Won 6 - 2

Thursday, 27 January⋅2:00 – 5:00pm
Year 10 Devon cup football v Paignton away (BAT)
Won 6 - 2

Thursday 27th January
Girls CV Football U13s yrs7&8 Plymstock school 

Friday 28 January 1:00 – 4:00pm
U13 Boys cricket tournament @ Life Centre -


Tuesday, 18 January⋅3:30 – 5:30pm
Year 9 Football (J Harris) @Plymstock

Thursday, 20 January⋅2:00 – 6:00pm
Devon Cup year 8 boys V Torquay Academy


Tuesday 11 January
Post 16 football @Plymstock⋅3:00 – 5:00pm
2 - 2 LIPSON  SDCC 3 - 1 HELES  SDCC 2 - 3 PLYMSTOCK

Wednesday, 12 January
Year 7 Basketball @Life Centre ⋅3:30 – 5:30pm

Thursday, 13 January
Year 7 football @Eggbuckland ⋅3:00 – 5:30pm
SDCC 2-0 Heles      SDCC 4-0 Coombe Dean     SDCC 1-0 Tor Bridge


Tuesday, 7 December⋅3:00 – 5:30pm
Year 9 Netball (RSC) @Heles

Tuesday, 7 December⋅3:30 – 6:00pm
Year 9 football (J Harris) @Plymstock
A team beat B team 1-0, Lost to Plymstock 1-0. B team lost to A team and Beat Sir John Hunt 1-0

Wednesday, 8 December⋅3:00 – 5:30pm
Year 9 Basketball (J Harris) @Life Centre
lost 6-0 to Coombe Dean. Lost 8-2 to Allsaints

Thursday, 9 December⋅3:00 – 5:30pm
Year 10/11 Netball (RSC) @Heles


Monday, 29 November⋅3:00 – 5:00pm
Year 10 Football (BAT) @Plymstock
SDCC 4 - 2 DHSB SDCC 3 - 1 Eggbuckland SDCC 3 - 2 Torbridge

Tuesday, 30 November⋅3:00 – 5:30pm
Post 16 football (BAT) @Plymstock

Wednesday, 1 December⋅3:00 – 5:30pm
Year 7 Basketball (Miss Roberts plus 1) @Life Centre
Lost to Coombe Dean 6-4. Drew with Hele’s 8-8

Thursday, 2 December⋅3:30 – 5:30pm
Year 7 Football (RZH) @Torbridge
beat Heles 4-0. Beat Tor Bridge 2-0

Monday, 22 November⋅12:30 – 6:00pm
Year 9 National cup v Redruth @Redruth 
Won 4-2

Tuesday, 23 November⋅3:00 – 5:30pm
Year 9 Netball (RSC) @Heles 
 Lost 18-8 vs Heles, Lost 15 - 10 vs PSHG, Lost 13-8 vs DSHG

Tuesday, 23 November⋅3:45 – 5:45pm
Year 8 Football (Gary) @DHSB 
Won 3-1 v DHSB, Lost 1-3 v Eggbuckland

Thursday, 25 November⋅3:00 – 5:30pm
Year 10/11 Netball (JLP) @Heles 


Monday, 15 November⋅3:00 – 5:00pm
Year 10 Football (RZH) DHSB 
Won DHSB 2-0 - Won Torbridge 1-0  Lost DHSB (2) 2-0

Tuesday, 16 November⋅3:00 – 6:00pm
Year 7 National Cup (RZH)  Lost 4-2

Tuesday, 16 November⋅3:00 – 5:30pm
Netball (RZT) dhs. 
Lost DHS 11-0 - Lost Coombe Dean 2-1  Won Plympton 5-2

Tuesday, 16 November⋅3:30 – 6:00pm
Year 9 Football (J Harris)  Plympton  
Won Plympton 2-1 Won St Boniface 3-0,

Wednesday, 17 November⋅3:00 – 5:30pm
Year 8 Basketball (RZH) @Life Centre
Draw Tor Bridge 12-12

Thursday, 18 November⋅3:00 – 5:30pm
Year 7 Netball (JLP) @Heles
Won Tor Bridge 7-4  Won All Saints 11 - 2 Won Plympton 4-2

Thursday, 18 November⋅4:00 – 6:00pm
Year 7 Football (RZH) @Torbridge
Won 3-0 Tor Bridge Draw 0-0- Lipson Team B Lost 1-0 Sir John Hunt Won 5-0 Lipson


Tuesday, 9 November⋅3:30 – 5:30pm
Year 9 Netball (RZT) @Heles. Vs Plympton won 21-0. Vs Plymstock drew 9-9

Wednesday, 10 November⋅3:30 – 5:30pm
Year 7 Football National Cup (RZH) @DHSB lost 4-2

Thursday, 11 November⋅12:30 – 6:00pm
Year 9 Football beat Wadebridge 1-0

Thursday, 11 November⋅3:30 – 6:30pm
Year 10/11 Netball (JLP) @Heles Lost 13-4 to DHSG , Drew against Heles 8-8


Wednesday 13th October
Year 7 Cross Country @ Eggbuckland.
Year 7 National Cup V Lipson @Lipson Beat them 4-1

Thursday 14th October
Year 7 Netball Central Venue @ DHSG


Tuesday 12th October
Year 9 Netball Central venue @ Stoke Damerel
Year 7 Boys Rugby Central Venue @ Stoke Damerel Beat St Bonaiface and Eggbuckland 15-10

Wednesday 13th October
Year 9 Cross-Country @ Eggbuckland 1st place in girls, 3rd place in girls
Year 7 National Cup V Lipson @Lipson Beat them 4-1

Thursday 14th October
Year 7 Netball Central Venue @ DHSG
Year 10&11 Rugby V Eggbuckland @ Stoke Damerel Beat Lipson 20-10

Friday 8th October
Year 9 Football National Cup beat Callington 5-4